top of page
  • Zdjęcie autoraBartosz

Jakie buty wybrać na trening?

Buty, czyli obowiązkowy element ekwipunku młodego piłkarza. Powinny zapewniać komfort gry oraz przede wszystkim przyczepność do danego rodzaju powierzchni, na której Wasze pociechy trenują. Który rodzaj podeszwy wybrać na jaką powierzchnię? Jaki rozmiar będzie najlepszy? Już spieszymy z odpowiedzią!


Przejdźmy od razu do rodzaju podeszwy butów. Każda powierzchnia boiska ma określone zasady korzystania z niej jeśli chodzi o podeszwę obuwia. Wyróżnia się:

  1. Indoor Competition(IN), czyli tzw. halówki. Podeszwy w tych butach służą do gry na hali. Wykonane są z materiału, który nie pozostawia śladów, najczęściej bezbarwna lub barwiona guma. Zapewniają one mocną przyczepność, elastyczność oraz przede wszystkim dłuższą trwałość.

  2. Multi Ground, podeszwa, która została stworzona z myślą o najmłodszych piłkarzach, którzy mogą trenować z nią jednocześnie na naturalnej jak i sztucznej murawie. Na podeszwie znajdują się kołki o różnych długościach.

  3. Turfy(TF), buty przeznaczone do gry na sztucznej trawie i nie tylko. Możemy w nich również zagrać na tartanie lub boisku żwirowym. Ich podeszwa zawiera solidną gumę z licznymi małymi wypustkami. Idealne do gry w Fabryce Sportów i Kopalni Futbolu.

  4. Artificial Grass(AG), są to buty wyposażone w płytkę do gry na sztucznej trawie. Zostały zaprojektowane tak, aby być mniej podatne na dodatkowe ścieranie spowodowane graniem na trawie syntetycznej. Zwykle płytka wyposażona jest w bardziej liczne i gęściej skupione kołki.

  5. Firm Ground(FG), czyli tzw. lanki. Ich podeszwy przystosowane są do nawierzchni trawiastych, twardych. Wyposażone są w kołki, które zostały zaprojektowane specjalnie do trenowania właśnie na tejże powierzchni.


Rodzaje podeszwy mamy już z głowy. Przejdźmy teraz do odpowiedniego rozmiaru obuwia. Nie ukrywając jest to dość trudny temat. Po pierwsze but musi być idealnie dopasowany do stopy, nie możemy pozwolić sobie na wolną przestrzeń. A przecież nasze dzieci szybko rosną... Odwróćmy jednak pałeczkę. Ściśle dopasowane buty do stopy mogą przeszkadzać dziecku podczas zajęć, co może doprowadzić do zniechęcenia i zaprzestania uczestnictwa w sesji treningowej, a tego byśmy nie chcieli. Co z tym faktem zrobić? Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup buta, który w jego długości zawiera 0,5 cm wolnej przestrzeni. Pamiętajmy też o tym, że zakup zbyt dużego rozmiaru buta powoduje szybkie jego zdeformowanie i brak komfortu.


To tyle od nas! Zachęcamy do skorzystania z naszej nowej kolekcji, która znajduje się na naszej stronie, w zakładce "Sklep"! Widzimy się na treningu!

Śledź nas na Facebooku oraz Instagramie!

104 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


Post: Blog2_Post
bottom of page