top of page
  • Zdjęcie autoraBartosz

Jakie buty wybrać na trening?

Buty, czyli obowiązkowy element ekwipunku młodego piłkarza. Powinny zapewniać komfort gry oraz przede wszystkim przyczepność do danego rodzaju powierzchni, na której Wasze pociechy trenują. Który rodzaj podeszwy wybrać na jaką powierzchnię? Jaki rozmiar będzie najlepszy? Już spieszymy z odpowiedzią!


Przejdźmy od razu do rodzaju podeszwy butów. Każda powierzchnia boiska ma określone zasady korzystania z niej jeśli chodzi o podeszwę obuwia. Wyróżnia się:

  1. Indoor Competition(IN), czyli tzw. halówki. Podeszwy w tych butach służą do gry na hali. Wykonane są z materiału, który nie pozostawia śladów, najczęściej bezbarwna lub barwiona guma. Zapewniają one mocną przyczepność, elastyczność oraz przede wszystkim dłuższą trwałość.

  2. Multi Ground, podeszwa, która została stworzona z myślą o najmłodszych piłkarzach, którzy mogą trenować z nią jednocześnie na naturalnej jak i sztucznej murawie. Na podeszwie znajdują się kołki o różnych długościach.

  3. Turfy(TF), buty przeznaczone do gry na sztucznej trawie i nie tylko. Możemy w nich również zagrać na tartanie lub boisku żwirowym. Ich podeszwa zawiera solidną gumę z licznymi małymi wypustkami. Idealne do gry w Fabryce Sportów i Kopalni Futbolu.

  4. Artificial Grass(AG), są to buty wyposażone w płytkę do gry na sztucznej trawie. Zostały zaprojektowane tak, aby być mniej podatne na dodatkowe ścieranie spowodowane graniem na trawie syntetycznej. Zwykle płytka wyposażona jest w bardziej liczne i gęściej skupione kołki.

  5. Firm Ground(FG), czyli tzw. lanki. Ich podeszwy przystosowane są do nawierzchni trawiastych, twardych. Wyposażone są w kołki, które zostały zaprojektowane specjalnie do trenowania właśnie na tejże powierzchni.