top of page
  • Zdjęcie autoraBartosz

Między Bilbao a Sociedad...

Między Bilbao a Sociedad można by położyć naszą espanolową piłkę. Oczywiście jest to swego rodzaju hiperbola, choć wiele aspektów nie tylko sportowych możemy przybliżyć do tych panujących w klubach wyżej wspomnianych hiszpańskich miast, w których cierpliwość i jasna filozofia jest podstawą.


Zaczynając tak naprawdę od początku... W naszej akademii już od 1 roku życia wprowadzamy kontakt ze sportem poprzez zajęcia ogólnorozwojowe, które trwają przez 4 poziomy, aż do 5 roku życia.


Często dostajemy wiele zapytań podczas zajęć, dlaczego wcześniej nie wprowadzamy specjalizacji jaką jest piłka nożna, bo przecież im wcześniej zaczniesz tym szybciej się nauczysz... Otóż przychodzimy do was z doprecyzowaniem tej hipotezy. Poprzez wprowadzanie wielosportowości aż do 5 roku życia dajemy dziecku swój czas, swoją przestrzeń na to, aby spróbował różnych dyscyplin sportu, aby sprawdził w czym czuje się najlepiej. Bazując na hiszpańskiej metodologii stosowanej między innymi w Realu Sociedad stawiamy na profesjonalne szkolenie dopiero po 5 roku życia, gdyż zależy nam na budowaniu rozwoju koordynacyjnego oraz rozwoju na wielu obszarach.


Część osób utwierdza się w przekonaniu iż wielosportowość zmniejsza ryzyko kontuzji w przyszłości. Hmmmmm... Przykładem może być kapitan naszej reprezentacji Robert Lewandowski, który będąc małym chłopcem uprawiał wiele dyscyplin, takich jak judo, boks czy siatkówka i ciężko znaleźć w jego dotychczasowej karierze absencję od gry spowodowaną kontuzją.


Nawet trenując piłkę nożną w grupach zaawansowanych staramy się, aby dziecko mogło mieć czas na uprawianie innych dyscyplin sportu, poprzez dwa treningi w tygodniu. Przykładem pobocznych dyscyplin jest między innymi karate, judo, pływanie, czy koszykówka. Samą specjalizację (klasa sportowa) natomiast polecamy dopiero po 12 roku życia. W każdy poniedziałek nasi sportowcy mają możliwość udziału w treningu motorycznym, który przedstawia się w grach i zabawach z podłożeniem fizjoterapeutycznym dla ogólnego rozwoju.


W treningach piłkarskich bazujemy na hiszpańskiej metodologii, stąd samodzielność, decyzyjność i rozumienie gry to podstawa. Nasi trenerzy podczas zajęć za pomocą środków treningowych tworzą jak najwięcej momentów, gdzie zawodnik może się rozwijać pod kątem rozumienia gry, a co za tym idzie tworzą takie ćwiczenia, które kształtują wyżej wspomniane podejmowanie decyzji, obserwację oraz poprawią nie tylko fizyczność, ale też i mentalność, dzięki czemu zawodnik z treningu na trening wchodzi na wyższy poziom.


Zarówno w Realu Sociedad jak i Athletic Bilbao zwraca się uwagę na charakter gry od najmłodszych lat. Należy traktować piłkę nożną jako grę i zabawę, ale z tyłu głowy powinno się kształcić gen zwycięstwa. Dlatego też w naszej akademii wynik jest ważnym aspektem, ale drugorzędnym.


Warto zaznaczyć, że podobnie jak w Hiszpanii nasza akademia jest klubem partnerskim dwóch klubów z tradycjami: Piastem Gliwice oraz Ruchem Chorzów. Współpracując z takimi markami stawiamy rozwój dzieci na pierwszym miejscu. Tak działają najlepsi!


Polecamy odsłuchanie półgodzinnego podcastu programu "Tata Trampkarza" z Aleksandrem Kowalczykiem, u którego szkolimy się regularnie na jego wydarzeniach stacjonarnych w Warszawie, czy zdalnie, prosto z Kraju Basków. Mieliśmy także okazję gościć go u nas w Gliwicach, gdy przeprowadził w zeszłym roku indywidualne szkolenie dla naszych trenerów oraz zawodników.


Posłuchajcie, o tym jak się szkoli w Kraju Basków i poznajcie szczegóły dlaczego kierujemy się właśnie takimi wzorcami z Półwyspu Iberyjskiego.


Widzimy się na treningu! Śledź nasz profil na Facebooku oraz Instagramie!

86 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


Post: Blog2_Post
bottom of page