top of page
  • Zdjęcie autoraBartosz

Bramkarz... Dlaczego warto nim zostać?

Tylko nie stój na bramce... Często słyszy to każdy młody zawodnik od swojego opiekuna, bo przecież trzeba się trochę poruszać, trzeba strzelić kilka bramek, trzeba wyjść z treningu spoconym i wykończonym. Spokojnie, moi rodzice też mi tak mówili. W tym wpisie przedstawimy Wam kluczowe zadania bramkarza oraz aspekty, które pokażą dlaczego warto zostać golkiperem.


Prawdą jest, że bramkarze rzadko biorą udział w akcji, natomiast przez cały mecz muszą zachowywać czujność i skupienie. Będąc bramkarzem widzisz całe boisko, widzisz swoich obrońców, którzy są najbliżej ciebie, widzisz pomocników w środkowej części boiska, a także napastników. Pamiętaj, że to właśnie bramkarz jest w idealnej pozycji do obserwacji meczu i do jego zadań należy również kierowanie obrońcami, a nawet pomocnikami, stąd musi wykrzykiwać polecenia dla swoich najbliżej ustawionych kolegów, aby wiedzieli gdzie się ustawić.

Wiadome, jest to, że po przepuszczeniu bramki jest smutek, ale nie należy się poddawać. Przepuszczona bramka to nie jest tylko wina golkipera. To również jest błąd obrońców, którzy dali się przedryblować, bądź przegrali pojedynek. Pomocnicy również są obarczeni winą, ponieważ nie odebrali piłki w środku pola. Pamiętajmy, że jesteśmy drużyną i za wynik odpowiedzialni są wszyscy.


Często słyszy się, że bohaterem zostaje zawsze zawodnik, który strzela bramki i jego drużyna wygrywa. Warto wspomnieć o słowach kilku ekspertów i byłych wspaniałych bramkarzy. Otóż skuteczna obrona strzału jest warta tyle samo co zdobycie bramki.


Ważnym punktem, poza bronieniem jest technika. Wiele osób błędnie mówi, że bramkarz tylko łapie piłkę, że wcale nie musi mieć "dobrze ułożonej nogi", wystarczy wybić. Otóż właśnie gra nogami świadczy o bramkarzu kompletnym. Często przecież bramkarz jest "ostatnim obrońcą", przez którego rozpoczyna się akcja lub do którego podawana jest piłka przy wycofaniu. Idealnym przykładem jest bramkarz Bayernu Monachium Manuel Neuer, który często znajduje się poza polem karnym i rozgrywa piłki do swoich kolegów jako obrońca. Oczywiście przy tym wiąże się dodatkowa presja, związana ze stratą piłki. Bramkarz nie może się pomylić. W takim wypadku od razu padłaby bramka dla przeciwnika. Stąd mamy do czynienia z ogromną odpowiedzialnością.


Dlaczego warto zostać bramkarzem?


Bardzo ważne jest to aby odpowiednio ocenić profil piłkarski swojego dziecka. Nie sugerujmy się tym stereotypowym myśleniem, że to musi być piłkarz jak Messi czy Ronaldo. Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, bycie bramkarzem to nie tylko stanie w bramce. To również rozpoczynanie akcji, to również gra jako stoper. Technika odgrywa tu kluczową rolę, poprzez celność i dokładność podań. Stając się bramkarzem, na pewno mamy możliwość szybszego rozwoju, możliwości rozszerzenia swojej ścieżki kariery, bo przecież bramkarz w polu jest jeden. Miejmy również na uwadze fakt, iż od zawodników grających w polu wymaga się co raz lepszej kondycji, a nie u wszystkich da się ten element rozwinąć.


Drodzy rodzice, pomyślcie o tym. Jeśli wasz mały piłkarz, ma odpowiednie umiejętności techniczne, kierownicze (analiza gry) oraz posiada odpowiednie dla bramkarza warunki fizyczne może warto spróbować?


Śledźcie nasz profil na Facebooku oraz Instagramie!

Do zobaczenia na treningu!

209 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Yorumlar


Post: Blog2_Post
bottom of page